Auto na benzín, diesel, či nebodaj LPG?

16.8.2008 o 0:28 | Karma článku: 10.58 | Prečítané  9666-krát

Túto otázku si kladie nejeden motorista. Spravidla platí, že z hľadiska prevádzkových nákladov sa pre súkromné účely oplatí skôr automobil s benzínovým motorom, naopak na účely firemné s dieselovým. Na krátke trasy je lepší benzín ako diesel z hľadiska studených štartov. Kde je teda pravda a ako si to všetko zrátať sám pre seba?

Výpočet je v podstate jednoduchý. V nasledujúcej tabuľke je potrebné zadať viacero údajov:
- predpokladaný počet vami najazdených kilometrov za rok
- ceny dvoch porovnateľných vozidiel s benzínovým a naftovým pohonom
- priemerné ceny pohonných hmôt (ďaľej len PH) - ja používam ceny z portálu natankuj.sk
- no a napokon priemernú spotrebu udávanú výrobcom vozidla

tabuľka benzín - diesel

Následne si môžete porovnať koľko vás budú stáť PH na rok pri odjazdení zadaných kilometrov, koľko vás budú stáť PH v prepočte na 1 km jazdy a napokon najdôležitejší údaj, koľko kilometrov je potrebné na automobile najazdiť, aby sa vám vrátila väčšia investícia do automobilu s naftovým agregátom.

Ďalšie rozhodovanie, či benzín alebo diesel nechám na vás, no ja osobne som sa rozhodol pre benzín aj keď jedno naftové auto som istý čas vlastnil. Ak poviem za seba, viac mi vyhovujú benzínové autá kvôli kultúre chodu motorov, nízkej hlučnosti v interiéry a v neposlednom rade nižším nákladom na servis u starších vozidiel.

Postupne sa dostávame k ďalšej téme a to je, či prerobiť alebo neprerobiť svojho tátoša na pohon LPG. Jedná sa hlavne o jazdené automobily, no zopár výrobcov už ponúka aj nové vozidlá s pohonom na plyn. Je to ekologickejšie, stojí to motoristu podstatne menej, šetrí to motor, no na druhej strane to chce väčšiu investíciu do LPG zariadenia a systému ako takého, pravidelné kontroly a isté obmedzenia ako napr. zákaz parkovania v podzemných garážach. Investícia do LPG sa pohybuje v rôznej výške, približne od 20 do 60 tisíc Sk. Cena závisí od samotného systému LPG, ktorý zakúpite a aj od toho, či vaše auto patrí do hromadne schválených typov určených na prestavbu alebo nie.

Nieje to tak dávno, čo bola na Slovensku zrušená daň z LPG a tak jeho cena o čosi klesla. Čo by sme za to dali aj pri benzíne či nafte... Ale vráťme sa späť na zem...

Do nasledujúcej tabuľky je potrebné zadať nasledujúce údaje:
- priemern[ cenu PH vášho súčasného auta a cenu za LPG
- priemernú spotrebu vášho auta (priemerná spotreba pre LPG je rátaná zo súčasnej spotreby na vašom aute a je približne o 15% vyššia)
- investíciu do prerobenia na LPG pohon

Vo výpočte nájdete napokon aká je návratnosť investície v rokoch, mesiacoch a kilometroch. A potom už jazdíte skoro zadarmo. :)

tabuľka LPG

Dúfam, že tieto prepočty pomohli rozhodnúť sa, alebo aspoň získať trošku prehľad o cenách a návratnosti tej danej investície.

Hlavné správy

AKTUALIZOVANÉ 14:16

Necestujte, prosia železnice. Elektrina vypadla tisícom ľudí

Bez elektriny sú po piatkovom snežení ľudia v okolí Banskej Bystrice, Rimavskej Soboty a Žiaru nad Hronom.

PRIEBEŽNE AKTUALIZOVANÉ

Minúta po minúte: Kalamita na východe si vyžiadala už aj obete

Sneh komplikuje situáciu na cestách.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Prečo sa na hlúposti pýtame za šesť miliónov eur

Rodina je zámienka, ktorá len zakrýva, že voči ľuďom, ktorí sa čímsi líšia prechováva časť spoločnosti averziu.


Už ste čítali?